Človeštvo proizvede ogromne količine odpadkov, ki ostanejo nerazgradljivi in zdravju nevarni na urejenih in neurejenih odlagališčih. Milijone kosov računalnišče opreme iz zahodnega sveta roma na Kitajsko in druge azijke države, kjer na tisoče ljudi na robu preživetja opravlja eno zdravju najškodljivejših del - izjemno težko ločevanje plemenitih kovin iz procesorjev, trdih diskov itd. z namenom ponovne prodaje.Kam z radioaktivnimi odpadki? Plastika, ki je praktično nerazgradljiva, pa še proizveena iz neobnovljive surovine-nafte,...
Oblikovalski teoretik Victor Margolin, ki je imel 19.5. na ALUO predavanje s pomenljivim naslovom Design for the 21st Century and Beyond. From Green Design, Design for Development, Social Design, Service Design to Medical Design
je tudi poudaril, da je današnji največji problem sveta- problem odpadkov.
Kje je na tem mestu oblikovanje? Oblikovanje se mora prevprašati, kam prenaša svoje oblikovalske koncepte in rešitve. Oblikovanje mora nujno začeti gledati na oblikovanje z vidika življenjskega krogotoka stvari, ki jim podaja obliko. Eno pomembnejših vprašanj je torej: kaj bo z oblikovanim izdelkom, ko opravi svojo prvotno funkcijo? Kam z njim, ko postane odpadek? Zakaj bi moral nek objekt sploh postati odpadek?
Ameriški arhitekt William McDonough in nemški kemik Michael Baumgart se lotevata tega vprašanja zelo resno.
Gibanje Cradle to Cradle, kot sta ga sama poimenovala, dobiva vedno večjo veljavo. Sprašujeta se, zakaj odpadek ne bi postal hrana, za nek drug proces, za drugačno rabo? Med drugim pravita, da je recikliranje slaba rešitev, ker da se gre v večini primerov za Downcycle različico (vse nadaljne stopnje recikliranega materiala je slabše kakovosti), zakja recikliran material ne bi ohranil iste kvalitete kot izvoren, čemur pravita Upcycle. Zakaj ne bi posnemali pri tem naravo, ki ne pozna odpadkov. Vsak odpadek v naravi je hrana za druge organizme! Nista hipija, ki bi se odmaknila v nek zeleni kotiček in se šla biokmetijstvo za lastne potrebe. Ne - problema se lotujeta celostno, globalno in presenetljivo - sodelujeta z velikimi ribami (mesto Chicago, Ford, Kitajsko,...)
Že leta 2002 sta izdala knjigo z istim naslovom Cradle to Cradle - obvezno branje.
Pred kratkim pa sem odkril, da obstaja tudi dokumentarec na to temo z naslovom Waste=food, ki mislim, da lahko pomaga kot sunek v temelje in material za glodat pred spanjem, ko razmišljamo o konceptih za naše nove oblikovalske projekte.
|